+90 (216) 456 47 91
CAST DESIGNER

CAST DESIGNER


Bize Sorun
Bilgi almak için lütfen tıklayın veya arayın +90 (216) 456 47 91
CAST DESIGNER

CAST DESIGNER

Die Casting- Metal Kalıba Döküm için Yolluk sistemi tasarımı ve hızlı doğrulama özelliği ile yüksek basınçlı kalıp döküm için tasarlanmış özel modüller paketidir.

Bir yolluk sistemi tasarımı için 30 dakika

Bir tasarım çözümünü doğrulamak için 1 saat

4 ile 5 adet çözümü karşılaştırmak için 1 gün

 
Başarı Hikayesi

Uzman sistem ve CAE teknolojisi entegrasyonu, döküm sanayi için özel tasarlanmış kalıp planlama ve simülasyon sistemi. Ön tasarım ve analiz teknolojisi, tasarım sürecinde çok önemli bir rol haline gelmektedir. Cast Designer ile bir projenin ön tasarım sürecinde, uzman sistem ve CAE teknoloji kombinasyonu ile sıvı akış, ısı transferi ve katılaşma analizi yapmak mümkündür. Cast Designer ile kullanıcılar, ön tasarım sırasında Gate(Malzeme giriş yeri) sistemi alternatiflerini değerlendirebilir, potansiyel akış ve katılaşma sorunları ile özellikleri tespit ederek, döküm tasarımını optimize edebilirler. Cast-Designer tecrübenizin fazla olmadığı dökümlerde bile, kısa sürelerde dizayn değişiklikleri yapılmasını sağlayarak, Ürünün Pazara olan zamanını (Time to Market) kısaltarak hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 
Cast-Designer for MCAD


Ön analizin önemi; MCAD dizayn prosesinin içinde, CAD sistemine entegre çalışarak, döküm, kalıp geliştirme ve mühendislik kararlarından sorumlu olan insanlara, sıvı akış analizi, ısı transferi ve katılaşma analizlerini verir.Cast-Designer for MCAD, Pro –E ‘ye tam entegredir. Döküm tasarımından sonra 1 tıklama ile yolluk sistemi tasarımı için ortam değiştirilebilir, bununla birlikte 3D döküm verileri otomatik transfer edilebilmektedir.Cast-Designer for MCAD, döküm sistemi tasarımı (yolluk sistemi, taşma, soğutma ve havalandırma sistemi) için tüm fonksiyonlara sahiptir. Standalone (bağımsız) sürüm ile aynıdır.Son olarak, tasarlanmış döküm sistemi, montaj veya imalat amaçlı CAM yapabilmek için Pro ‘E ye geri getirilir. MCAD sisteminin gelişmiş özellikleri ile Boolean operasyonlar, filletleme ve yüzey temizleme vb… işlemler ücretsiz kullanılabilmektedir.

 
MCAD’in seçkin özellikleri;

Parametrik Entegrasyon: CAST-DESIGNER CPI baş ağrıtmaksızın high-end yetenekler verir.UG NX, Pro / E ve SolidWorks gibi CAD sistemi kullanan, döküm ürün ve kalıp tasarımı yapan mühendisler için tasarlanmış, tam spektrum sıvı akışı, ısı transferi ve katılaşma simülasyonu yapar. CAST-DESIGNER CPI, CAD geometri simülasyon sürecini yürütmektedir.MCAD sisteminde bir tasarım değişikliği yaptığınızda, değişimi birkaç saniye içinde CAST DESIGNER CPI ‘DE görebilirsiniz.

Proje ve data yönetimi:CAST-DESIGNER CPI, MCAD için, Döküm Sektörü Proje ve Veri Yönetimi getirir. Bu Tasarımcı ve mühendisler için kesinlikle önemlidir. Tasarım planları ve simülasyonlarla, bir çok pratik mühendislik çalışması yapılacaktır. Bu çalışmaların son sürümleri ile çalışmak ve revizyonlarını yapmak oldukça önemlidir.

CAST DESIGNER CPI ile 4 seviyede veri yapısı sunulmaktadır;

Tasarım geometrilerini yönetmek için tasarım sürümü

Proje seviyesi

Tasarım ağlerini yönetmek için simülasyon versiyonu

Simülasyon koşulları ve parametrelerini yönetmek için Çalıştırma(Run) versiyonu
Gravity Casting

Gravity Casting

CAST - DESIGNER Gravity Casting ile kum döküm, kokil döküm ve hassas döküm için hızlı simülasyon ve döküm sistemi tasarımı yapabilirsiniz.

Gravity(yer çekimi) Döküm için ön tasarım ve Analiz Sistemi

Bir döküm sistemi tasarımı için 30 dakika

Tasarım ve Tasarımcıya özel önem

FEM teknolojisi tabanlı Hızlı doğrulama

Uzman sistem ve CAE teknolojisi entegresyonu

Başarı Hikayesi

gravity döküm sanayi için özel tasarlanmış kalıp planlama ve simülasyon sistemi

Cast Designer,  ön tasarım ve analiz teknolojisi tabanlı, hızlı tasarım ve analiz aracıdır.

Uzman sistem ve CAE teknolojisi kombinasyonunun yardımı ile, sıvı akış davranışı, ısı transferi ve katılaşma analizlerinde mühendislere olanak veren, ön tasarım ve analiz teknolojisinin çekirdeğidir. Mühendislere tasarımın ön aşamasında, doğru mühendislik kararları vermelerine yardımcı olur. Ön tasarım ve analiz teknolojisi,

tasarım prosesinin ana akışında önemli bir rol haline gelmektedir. Cast Designer ile kullanıcılar, erken tasarım aşamasında, çıkıcı, soğutucu, malzeme giriş ve döküm sistem gibi tasarım alternatiflerini değerlendirir, katılaşma ve potansiyel metal akış problemleri ile birlikte, parça özelliklerini tespit

ederek, döküm tasarımını optimize edebilirler. Sınırlı Simülasyon deneyimine sahip kullanıcılar bile, çok kısa sürede tasarım sorumluluklarını kolaylıkla üstlenebilirler. Diğer bir deyişle, Cast Designer "Time to Market" hedefine ulaşmak için yardımcı olacaktır.

CAST» DESIGNER fikirleri hızlı bir şekilde 3D CAD katı model haline dönüştürmek ve daha sonra döküm tasarımını değerlendirmek üzere mühendislere yardımcı olur. CPI analiz sonucuna göre, mühendisler kritik değişiklikler yapabilir ve tatmin edici bir tasarım çözümüne kolayca ulaşabilirler.

 
DÖKÜM SİSTEM TASARIMI

Döküm Sistem tasarımının, operasyon ve iş akış şeması

Döküm Sistem tasarım Prosesi

Faz1 Besleme Sistemi Tasarımı(Çıkıcılar, soğutucular vb...)

» Duvar kalınlık Analiz aracını veya sadece katı model simülasyonunu kullanarak, parça analizi
» Büzülme analizi tabanlı, simülasyon sonucu
» `Gravity yolluk sistemi tasarımı` uzman sistemi ile Çıkıcı tasarımı
»  ‘Casting plus riser(s) and chill(s)` modunda simülasyon yineleme
» Çekme analizi tekrarı

Faz 2 Giriş Sistem Tasarımı(serbest türbülans, soğuk kapanma)

» ‘Gravity casting designer` uzman sistemi ile, malzeme giriş sistem tasarımı
» Aynı araçlar ile döküm sistem tasarımı
» Tam döküm sistemi ile, kalıp dolum simülasyonu
» Katılaşma simülasyonu sonrası, dolum ve çekme kontrolü

Çıkıcı ve Besleyici Tasarımı

Gömülü çıkıcı ve besleyici modülü kullanım klavuzu ile hızlı ve doğru besleyici sistem tasarımının optimizasyonu

Bu bilgi tabanı ile çıkıcı hesaplamasında tasarım yardımı:
» Doğru çıkıcı boyutu ve şeklinin seçimi
» Çıkıcı miktarının tanımlanması
» Çıkıcı boyu ölçüsünün optimizasyonu

Malzeme Giriş Sistem Tasarımı:

Tüm Gravity döküm prosesinde, Malzeme Giriş Sisteminin başarı kriteri, dolum prosesi sırasında soğuk kapanma ve türbülansın önüne geçme , hava problemleri, kalıp erezyonu, oksidasyon ve yüzey kusurlarını çözmesidir.

Malzeme Giriş Sistem Tasarım Danışmanı

Tasarımcı Rehberliği, Yolluk Sistem tasarım sürecini basit bir şekilde yürütmektedir. Dökümün kütle veya hacminin tabanında, geometrik ölçünün ve malzeme tipinin en iyisi iken, sistem doldurma zamanını otomatik olarak tahmin edebilir. Ayrıca Malzemenin kalıba  giriş yeri, yolluk ve yolluğa malzeme giriş yeri için son bölümde alanları hesaplayabilirsiniz. Tüm malzme giriş yeri ve yolluklar gerçek zamanlı ayarlanabilir ve değerlendirilebilir.

İç Kapı ve Yolluk Tasarımı:

» Akış yolu ve parametre bölümlerinin hızlıca tanımlanması için yapım sihirbazı.
» Önceden tanımlanmış bir eğri veya telin doğrudan bölüm özelliğini oluşturma.
» Bölüm şekli dikdörtgen veya daire olabilir.
» Katı model oluşturmada çeşitli stiller
» Yolluk tasarımında metal akışının verimliliğini dikkate alma.
» Gerçek zamanlı 2D ve 3D için WYS / WYG görselleştirme

Döküm Sistem Tasarımı:
» Çeşitli Döküm sistem tipleri desteği
» Tam parametrize ve standart tasarım
» Kolayca özelleştirmek
» Gerçek zamanlı 2D ve 3D için WYS / WYG görselleştirme.

CPI Analysis for Gravity Casting
Genel Bakış

Cast» Designer CPI (Casting Process Insight), son FEM teknolojisine dayalı, döküm sırasında ayrıntılı metal akışı, katılaşma ve ısı transferi bilgilerini önceden sağlamak için güçlü bir araçtır. CPI, döküm parça ve kalıp tasarımının konsept aşaması için özel olarak tasarlanmıştır, bu geleneksel nümerik simülasyon yeteneklerinden daha mütevazidir.

Cast» Designer CPI ile, kullanıcı döküm sistemi tasarım alternatiflerini değerlendirir, potansiyel dolum ve katılaşma sorunları ile parça özelliklerini tespit edebilir. Kullanıcının kalıp döküm tasarımını dikkat çekecek hızda değerlendirmek için zamana ve Simülasyon uzmanlığına ihtiyacı yoktur. CPI bilgisayara erişimi olan herhangi bir dökümcü, kalıpçı veya tasarımcı tarafından kullanılabilir.
Kullanıcı Avantajları
CPI, bugün pazarlamada tasarımcı ve mühendisleri parça dökümü ve kalıp dizaynı için karar vermede destekleyen, gerçekten hızlı ve pratik bir araçtır. Kalıp ve soğutma kanal tasarımı & yerleşimine, Parça kalınlık analizi rehberi, Geleneksel metod ile karşılaştırıldığında, yüksek hassasiyetle ve sınırlama olmaksızın yenilikçi teknoloji » Cad parçadan başlayarak, hızlı sanal sonuç sağlama » Cad ile entegre edilmiş, tasarım ve analiz aynı ortamda, birkaç tıkla ve birkaç dakikada analiz modelini ayarlama(setup) » Herhangi bir CAE bilgisi gerekmez, çok hızlı öğrenme eğrisi
 
Sınıfının en iyisi

Geleneksel Nümerik simülasyonun, konsept aşaması için uygun olmadığı ya da çok pahalı olduğu bilinmektedir. Örneğin yolluk geometrisi için, data genellikle sayısal simülasyona koşmak için hala kullanışlı değildir. Çözülmesi gereken denklem sisteminin karmaşıklığı nedeniyle, sayısal simülasyon çok zaman alıcıdır, genellikle saatlerce hatta günlerce sürer. Simülasyon modelini de ayarlamakta ağır bir iştir. Sayısal Simülasyon, konsept tasarım aşamasında ihtiyaçtan daha fazla,yüksek düzeyde doğruluk sağlar.
Çözücü Teknolojisi
» Sonlu Elemanlar Yöntem Teknolojisi(FEM) Tabanlı
»  Termal analizide ilave ederek , tam "Navier» Stokes" denklemi ile açıklanan akışkan akışı hesaplamaları
» Metalin doldurma, katılaşma ve soğuma prosesinin, fiziksel olaylar ve mekanik davranışlarının simülasyonu. Sıcaklık, hız, basınç, katı / sıvı faktörleri vb gibi.
» Simülasyonu hızlandırmak için yenilikçi teknoloji
» Doğrudan ve toplu iş sırası modunda, çözücüye iş göndermek.
»  Windows ve  Linux 32 bit ve  64 bit her ikisi için çözücüler .
» Büyük veya en büyük model için paralel hesaplama teknolojisi desteği
Mükemmel Mesh Teknolojisi
» Tam otomatik, çok hızlı ve güçlü meshleme
» Değişik yönlerdeki eleman boyutunu esnek kontrol etme(X/Y/Z)
» Çoklu katı geometriler desteği, Mesh öncesi Boolean operasyonları gerektirmez.
» Orijinal data olarak, Cad veya mesh veya Cad&mesh karışımı data kullanılabilir.
» Cad hataları için özel işlem, geometri boşluğu, üst üste binme, kesişme veya kapanmamış yerler gibi
» Tin dimension veya komplex bölgeler için ileri teknoloji
» Geometri özelliğine benzer, ileri mesh yumuşatma teknolojisi
Modeli ayarlamak(Setup)
» Sadece bir Windows sayfasında döküm prosesini hazırlama, akış için kontrol parametreleri ve sınır durumu, ısı transferi ve katılaşma simülasyonu.
»  Zengin malzeme data veritabanı ile, veritabanında doğrudan döküm ve kalıp malzemesi seçilebilir.
» Döküm prosesi için önceden tanımlanmış şablon, dolum hızı, basınç, kalıp boyutu, HTC vs gibi.
»  Tüm koşulları ve parametreleri, gelecekteki kullanım için şablon dosyası olarak kaydetmek mümkündür.
Sonuç & Raporlama
» Post Prosesör olarak özelleştirilmiş PARAVIEW ‘i tanıtın. PARAVIEW,  HPC olarak kullanılan özel bir yazılım, çok güçlü ve esnektir.
» Çeşitli formatlarda zengin analiz sonuçları, konturlar, vektörler, bölümler ve eğriler gibi, aynı zamanda animasyon ve VRML desteği.
» Photoshop ‘un konseptine benzer, post» process için filtre plug in desteği.
Sistem Konfigürasyonu

Desteklenen döküm prosesleri
» Kum Döküm
» Gravite kalıp döküm
» Tilt döküm
» Düşük basınçlı pres döküm
» Los balmumu / döküm
» Kayıp Köpük
» Yerçekimi Kalıp döküm (Alüminyum, otomotiv için)
» Hassas Döküm

Malzeme Veritabanı

Cast Designer ‘ın malzeme veritabanına, değişik sanayi ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, değişik döküm malzemesi ve döküm alaşımları dahildir.

Kalıp malzemeleri:

Yeşil kum

Kuru kum

Kimyasal kum

Cr kum

Zr kum

özel kum

Silisyum karbür

Grafit

Die

Yalıtım

Filtre

Alaşımlı döküm:

Dökme demir: gri, SGI, CGI

Beyaz dökme demir

Ni» Resist D2, D5

Simo

Karbon çelikleri

Paslanmaz çelikler

Bakır alaşımları

AlSi7 kadar AlSi12 için

Mg alaşımları

Zn alaşımları

Veri Değişimi

CAD Genel: STEP / IGES / BREP / STL / DXF

CAD Advance: CATIA / UG / Pro» E / SolidWorks / Parasolid

CAE Mesh: Cast» Engineer/STL/Ansys/Nastran/Patran/Ideas/OFF

CAM: STL

Sistem Gereksinimleri

İşletim sistemi: Windows XP (32 bit), Vista veya Win7 (64bit ve 32bit)

İşlemci: 2.0 GHz ve üstü, 2 Çift veya daha iyi Çekirdek

Bellek: 1GB ve üzeri

128 MB ekran belleği ve Ekran Kartı

Monitör: 1280 * 1024 çözüm ve yukarısı

Sabit disk: 120 GB ve üzeri

DVD ROM: yazma yeteneği ile veri yedekleme için önerilir.

Sistem Modülü

OPENCASCADE teknolojisi ile Cast- Designer kullanıcı arabirimi.
Gravite Döküm Tasarımı

CAST DESIGNER sistemi bir çekirdek bileşeni olarak, Gravite Döküm Tasarımcısı tasarımcıları Çıkıcı ve besleyici, yolluk sistemi ve çok kısa sürede ağırlık döküm için dökme sistemi geliştirmek için yardımcı olan verimli ve esnek bir tasarım aracıdır. CAST DESIGNER yardımı ile, mühendis fikri tasarım değerlendirmesi için bir tasarımı 3D model haline dönüştürebilir. CAST Designer farklı aşaması için parametreyi yönetmek ve değiştirmek için kullanıcının kolayca etkinleştirerek, ne olursa olsun ilk konsept tasarım aşamasında, orta vadeli somut tasarım aşamasında, ya da nihai tasarım aşamasında, onlarca tipik döküm parçası için bir saat içinde, tam bir döküm sistemi oluşturması mümkündür.
Gravite için CAST DESIGNER CPI

Cast» Designer CPI (Döküm Prosesi Insight) eşsiz yenilikçi teknolojiye dayanarak, pazarlama konusunda tasarımcı ve mühendislere döküm parça ve kalıp tasarımı için hızlı karar vermeleri için bugün gerçekten çok pratik bir araçtır. Sıvı akışı, ısı transferi ve katılaşma dinamikleri detayları ve fiziksel davranış çeşitlerini yansıtacak yeteneklerine sahiptir. Geleneksel sayısal simülasyon ile karşılaştırıldığında, CPI yalnızca CAD ortamında ve hızlı analiz sonuçları sağlar. Cast- Designer CPI çabuk tasarım fonksiyonları ile tam çift kavramsal tasarım aşamasında, analiz sonuçları elde etmek için en iyisidir. Birçok alternatif tasarımlar olabilir, hızlı bir aracı çalıştırmak için tüm tasarımlar ve kötü tasarımları kaldırmak önemlidir. Bu nedenle, bu aşamada, geleneksel sayısal simülasyon geçerli değildir.
MCAD Cast» Designer

MCAD Cast- Designer daha iyi entegrasyon ve veri paylaşımı ile mevcut MCAD sistemi ile entegre plug» in olarak kullanılır. Kullanıcı MCAD paketi üzerinden CAST» Designer ‘ı model oluşturmak ve ardından model girişi için, normalde kullandığı CAD sistemini kullanabilir. Döküm sistem tasarımını tamamlarken, en iyi tasarım dönüşü için kullanıcı Mcad sistemine tasarımın tümünü geri yedekleyebilir. Bu süreçte, Mcad düzenlemeleri ile uygun uzun operasyonlar, herhangi bir veri kaybı olmaksızın ve Mcad sisteminin gelişmiş özellikleri ile, son Cad montajları için kullanılabilir, boolean operasyonları, yüzey temizleme ve filletleme vb...gibi

Cast» Designer/CPI MCAD Versiyon desteği

Pro/ENGINEER Versiyon desteği: 2000 ‘den WF5`e

UG NX Versiyon desteği: 17 ‘den NX 7`ye

SolidWorks Versiyon desteği: 2004 ‘den  2010 ‘a
MCad için CAST-DESIGNER CPI

Eşsiz teknolojisi ile, Cast-Designer CPI, müşterilerin MCad kullanıcı ortamları ile birlikte, ürün ve kalıp tasarımcıları ile birarada, mühendislik kararlarını hemen ve eşzamanlı veren, dizayn prosesi ile birlikte etkinleştiren, CAE spektrumunda sıvı akış analizi, ısı transferi ve katılaşmaya tam entegre edilebilir.

Cad datayla simülasyonu sürmek: Mcad ‘de CPI ile birlikte, cad geometrinizi simülasyon prosesine sürebilirsiniz. Cad sisteminde tasarım değişiklikleri yaptığınızda(Pro/E, UG NX veya Solidworks gibi), sadece birkaç saniye içinde değişikliği CPI ‘da görebilirsiniz. İşte bu kadar basit.
+90 (216) 456 47 91
CAST DESIGNER

CAST DESIGNER


Bize Sorun
Bilgi almak için lütfen tıklayın veya arayın +90 (216) 456 47 91
CAST DESIGNER

CAST DESIGNER

Die Casting- Metal Kalıba Döküm için Yolluk sistemi tasarımı ve hızlı doğrulama özelliği ile yüksek basınçlı kalıp döküm için tasarlanmış özel modüller paketidir.

Bir yolluk sistemi tasarımı için 30 dakika

Bir tasarım çözümünü doğrulamak için 1 saat

4 ile 5 adet çözümü karşılaştırmak için 1 gün

 
Başarı Hikayesi

Uzman sistem ve CAE teknolojisi entegrasyonu, döküm sanayi için özel tasarlanmış kalıp planlama ve simülasyon sistemi. Ön tasarım ve analiz teknolojisi, tasarım sürecinde çok önemli bir rol haline gelmektedir. Cast Designer ile bir projenin ön tasarım sürecinde, uzman sistem ve CAE teknoloji kombinasyonu ile sıvı akış, ısı transferi ve katılaşma analizi yapmak mümkündür. Cast Designer ile kullanıcılar, ön tasarım sırasında Gate(Malzeme giriş yeri) sistemi alternatiflerini değerlendirebilir, potansiyel akış ve katılaşma sorunları ile özellikleri tespit ederek, döküm tasarımını optimize edebilirler. Cast-Designer tecrübenizin fazla olmadığı dökümlerde bile, kısa sürelerde dizayn değişiklikleri yapılmasını sağlayarak, Ürünün Pazara olan zamanını (Time to Market) kısaltarak hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 
Cast-Designer for MCAD


Ön analizin önemi; MCAD dizayn prosesinin içinde, CAD sistemine entegre çalışarak, döküm, kalıp geliştirme ve mühendislik kararlarından sorumlu olan insanlara, sıvı akış analizi, ısı transferi ve katılaşma analizlerini verir.Cast-Designer for MCAD, Pro –E ‘ye tam entegredir. Döküm tasarımından sonra 1 tıklama ile yolluk sistemi tasarımı için ortam değiştirilebilir, bununla birlikte 3D döküm verileri otomatik transfer edilebilmektedir.Cast-Designer for MCAD, döküm sistemi tasarımı (yolluk sistemi, taşma, soğutma ve havalandırma sistemi) için tüm fonksiyonlara sahiptir. Standalone (bağımsız) sürüm ile aynıdır.Son olarak, tasarlanmış döküm sistemi, montaj veya imalat amaçlı CAM yapabilmek için Pro ‘E ye geri getirilir. MCAD sisteminin gelişmiş özellikleri ile Boolean operasyonlar, filletleme ve yüzey temizleme vb… işlemler ücretsiz kullanılabilmektedir.

 
MCAD’in seçkin özellikleri;

Parametrik Entegrasyon: CAST-DESIGNER CPI baş ağrıtmaksızın high-end yetenekler verir.UG NX, Pro / E ve SolidWorks gibi CAD sistemi kullanan, döküm ürün ve kalıp tasarımı yapan mühendisler için tasarlanmış, tam spektrum sıvı akışı, ısı transferi ve katılaşma simülasyonu yapar. CAST-DESIGNER CPI, CAD geometri simülasyon sürecini yürütmektedir.MCAD sisteminde bir tasarım değişikliği yaptığınızda, değişimi birkaç saniye içinde CAST DESIGNER CPI ‘DE görebilirsiniz.

Proje ve data yönetimi:CAST-DESIGNER CPI, MCAD için, Döküm Sektörü Proje ve Veri Yönetimi getirir. Bu Tasarımcı ve mühendisler için kesinlikle önemlidir. Tasarım planları ve simülasyonlarla, bir çok pratik mühendislik çalışması yapılacaktır. Bu çalışmaların son sürümleri ile çalışmak ve revizyonlarını yapmak oldukça önemlidir.

CAST DESIGNER CPI ile 4 seviyede veri yapısı sunulmaktadır;

Tasarım geometrilerini yönetmek için tasarım sürümü

Proje seviyesi

Tasarım ağlerini yönetmek için simülasyon versiyonu

Simülasyon koşulları ve parametrelerini yönetmek için Çalıştırma(Run) versiyonu
Gravity Casting

Gravity Casting

CAST - DESIGNER Gravity Casting ile kum döküm, kokil döküm ve hassas döküm için hızlı simülasyon ve döküm sistemi tasarımı yapabilirsiniz.

Gravity(yer çekimi) Döküm için ön tasarım ve Analiz Sistemi

Bir döküm sistemi tasarımı için 30 dakika

Tasarım ve Tasarımcıya özel önem

FEM teknolojisi tabanlı Hızlı doğrulama

Uzman sistem ve CAE teknolojisi entegresyonu

Başarı Hikayesi

gravity döküm sanayi için özel tasarlanmış kalıp planlama ve simülasyon sistemi

Cast Designer,  ön tasarım ve analiz teknolojisi tabanlı, hızlı tasarım ve analiz aracıdır.

Uzman sistem ve CAE teknolojisi kombinasyonunun yardımı ile, sıvı akış davranışı, ısı transferi ve katılaşma analizlerinde mühendislere olanak veren, ön tasarım ve analiz teknolojisinin çekirdeğidir. Mühendislere tasarımın ön aşamasında, doğru mühendislik kararları vermelerine yardımcı olur. Ön tasarım ve analiz teknolojisi,

tasarım prosesinin ana akışında önemli bir rol haline gelmektedir. Cast Designer ile kullanıcılar, erken tasarım aşamasında, çıkıcı, soğutucu, malzeme giriş ve döküm sistem gibi tasarım alternatiflerini değerlendirir, katılaşma ve potansiyel metal akış problemleri ile birlikte, parça özelliklerini tespit

ederek, döküm tasarımını optimize edebilirler. Sınırlı Simülasyon deneyimine sahip kullanıcılar bile, çok kısa sürede tasarım sorumluluklarını kolaylıkla üstlenebilirler. Diğer bir deyişle, Cast Designer "Time to Market" hedefine ulaşmak için yardımcı olacaktır.

CAST» DESIGNER fikirleri hızlı bir şekilde 3D CAD katı model haline dönüştürmek ve daha sonra döküm tasarımını değerlendirmek üzere mühendislere yardımcı olur. CPI analiz sonucuna göre, mühendisler kritik değişiklikler yapabilir ve tatmin edici bir tasarım çözümüne kolayca ulaşabilirler.

 
DÖKÜM SİSTEM TASARIMI

Döküm Sistem tasarımının, operasyon ve iş akış şeması

Döküm Sistem tasarım Prosesi

Faz1 Besleme Sistemi Tasarımı(Çıkıcılar, soğutucular vb...)

» Duvar kalınlık Analiz aracını veya sadece katı model simülasyonunu kullanarak, parça analizi
» Büzülme analizi tabanlı, simülasyon sonucu
» `Gravity yolluk sistemi tasarımı` uzman sistemi ile Çıkıcı tasarımı
»  ‘Casting plus riser(s) and chill(s)` modunda simülasyon yineleme
» Çekme analizi tekrarı

Faz 2 Giriş Sistem Tasarımı(serbest türbülans, soğuk kapanma)

» ‘Gravity casting designer` uzman sistemi ile, malzeme giriş sistem tasarımı
» Aynı araçlar ile döküm sistem tasarımı
» Tam döküm sistemi ile, kalıp dolum simülasyonu
» Katılaşma simülasyonu sonrası, dolum ve çekme kontrolü

Çıkıcı ve Besleyici Tasarımı

Gömülü çıkıcı ve besleyici modülü kullanım klavuzu ile hızlı ve doğru besleyici sistem tasarımının optimizasyonu

Bu bilgi tabanı ile çıkıcı hesaplamasında tasarım yardımı:
» Doğru çıkıcı boyutu ve şeklinin seçimi
» Çıkıcı miktarının tanımlanması
» Çıkıcı boyu ölçüsünün optimizasyonu

Malzeme Giriş Sistem Tasarımı:

Tüm Gravity döküm prosesinde, Malzeme Giriş Sisteminin başarı kriteri, dolum prosesi sırasında soğuk kapanma ve türbülansın önüne geçme , hava problemleri, kalıp erezyonu, oksidasyon ve yüzey kusurlarını çözmesidir.

Malzeme Giriş Sistem Tasarım Danışmanı

Tasarımcı Rehberliği, Yolluk Sistem tasarım sürecini basit bir şekilde yürütmektedir. Dökümün kütle veya hacminin tabanında, geometrik ölçünün ve malzeme tipinin en iyisi iken, sistem doldurma zamanını otomatik olarak tahmin edebilir. Ayrıca Malzemenin kalıba  giriş yeri, yolluk ve yolluğa malzeme giriş yeri için son bölümde alanları hesaplayabilirsiniz. Tüm malzme giriş yeri ve yolluklar gerçek zamanlı ayarlanabilir ve değerlendirilebilir.

İç Kapı ve Yolluk Tasarımı:

» Akış yolu ve parametre bölümlerinin hızlıca tanımlanması için yapım sihirbazı.
» Önceden tanımlanmış bir eğri veya telin doğrudan bölüm özelliğini oluşturma.
» Bölüm şekli dikdörtgen veya daire olabilir.
» Katı model oluşturmada çeşitli stiller
» Yolluk tasarımında metal akışının verimliliğini dikkate alma.
» Gerçek zamanlı 2D ve 3D için WYS / WYG görselleştirme

Döküm Sistem Tasarımı:
» Çeşitli Döküm sistem tipleri desteği
» Tam parametrize ve standart tasarım
» Kolayca özelleştirmek
» Gerçek zamanlı 2D ve 3D için WYS / WYG görselleştirme.

CPI Analysis for Gravity Casting
Genel Bakış

Cast» Designer CPI (Casting Process Insight), son FEM teknolojisine dayalı, döküm sırasında ayrıntılı metal akışı, katılaşma ve ısı transferi bilgilerini önceden sağlamak için güçlü bir araçtır. CPI, döküm parça ve kalıp tasarımının konsept aşaması için özel olarak tasarlanmıştır, bu geleneksel nümerik simülasyon yeteneklerinden daha mütevazidir.

Cast» Designer CPI ile, kullanıcı döküm sistemi tasarım alternatiflerini değerlendirir, potansiyel dolum ve katılaşma sorunları ile parça özelliklerini tespit edebilir. Kullanıcının kalıp döküm tasarımını dikkat çekecek hızda değerlendirmek için zamana ve Simülasyon uzmanlığına ihtiyacı yoktur. CPI bilgisayara erişimi olan herhangi bir dökümcü, kalıpçı veya tasarımcı tarafından kullanılabilir.
Kullanıcı Avantajları
CPI, bugün pazarlamada tasarımcı ve mühendisleri parça dökümü ve kalıp dizaynı için karar vermede destekleyen, gerçekten hızlı ve pratik bir araçtır. Kalıp ve soğutma kanal tasarımı & yerleşimine, Parça kalınlık analizi rehberi, Geleneksel metod ile karşılaştırıldığında, yüksek hassasiyetle ve sınırlama olmaksızın yenilikçi teknoloji » Cad parçadan başlayarak, hızlı sanal sonuç sağlama » Cad ile entegre edilmiş, tasarım ve analiz aynı ortamda, birkaç tıkla ve birkaç dakikada analiz modelini ayarlama(setup) » Herhangi bir CAE bilgisi gerekmez, çok hızlı öğrenme eğrisi
 
Sınıfının en iyisi

Geleneksel Nümerik simülasyonun, konsept aşaması için uygun olmadığı ya da çok pahalı olduğu bilinmektedir. Örneğin yolluk geometrisi için, data genellikle sayısal simülasyona koşmak için hala kullanışlı değildir. Çözülmesi gereken denklem sisteminin karmaşıklığı nedeniyle, sayısal simülasyon çok zaman alıcıdır, genellikle saatlerce hatta günlerce sürer. Simülasyon modelini de ayarlamakta ağır bir iştir. Sayısal Simülasyon, konsept tasarım aşamasında ihtiyaçtan daha fazla,yüksek düzeyde doğruluk sağlar.
Çözücü Teknolojisi
» Sonlu Elemanlar Yöntem Teknolojisi(FEM) Tabanlı
»  Termal analizide ilave ederek , tam "Navier» Stokes" denklemi ile açıklanan akışkan akışı hesaplamaları
» Metalin doldurma, katılaşma ve soğuma prosesinin, fiziksel olaylar ve mekanik davranışlarının simülasyonu. Sıcaklık, hız, basınç, katı / sıvı faktörleri vb gibi.
» Simülasyonu hızlandırmak için yenilikçi teknoloji
» Doğrudan ve toplu iş sırası modunda, çözücüye iş göndermek.
»  Windows ve  Linux 32 bit ve  64 bit her ikisi için çözücüler .
» Büyük veya en büyük model için paralel hesaplama teknolojisi desteği
Mükemmel Mesh Teknolojisi
» Tam otomatik, çok hızlı ve güçlü meshleme
» Değişik yönlerdeki eleman boyutunu esnek kontrol etme(X/Y/Z)
» Çoklu katı geometriler desteği, Mesh öncesi Boolean operasyonları gerektirmez.
» Orijinal data olarak, Cad veya mesh veya Cad&mesh karışımı data kullanılabilir.
» Cad hataları için özel işlem, geometri boşluğu, üst üste binme, kesişme veya kapanmamış yerler gibi
» Tin dimension veya komplex bölgeler için ileri teknoloji
» Geometri özelliğine benzer, ileri mesh yumuşatma teknolojisi
Modeli ayarlamak(Setup)
» Sadece bir Windows sayfasında döküm prosesini hazırlama, akış için kontrol parametreleri ve sınır durumu, ısı transferi ve katılaşma simülasyonu.
»  Zengin malzeme data veritabanı ile, veritabanında doğrudan döküm ve kalıp malzemesi seçilebilir.
» Döküm prosesi için önceden tanımlanmış şablon, dolum hızı, basınç, kalıp boyutu, HTC vs gibi.
»  Tüm koşulları ve parametreleri, gelecekteki kullanım için şablon dosyası olarak kaydetmek mümkündür.
Sonuç & Raporlama
» Post Prosesör olarak özelleştirilmiş PARAVIEW ‘i tanıtın. PARAVIEW,  HPC olarak kullanılan özel bir yazılım, çok güçlü ve esnektir.
» Çeşitli formatlarda zengin analiz sonuçları, konturlar, vektörler, bölümler ve eğriler gibi, aynı zamanda animasyon ve VRML desteği.
» Photoshop ‘un konseptine benzer, post» process için filtre plug in desteği.
Sistem Konfigürasyonu

Desteklenen döküm prosesleri
» Kum Döküm
» Gravite kalıp döküm
» Tilt döküm
» Düşük basınçlı pres döküm
» Los balmumu / döküm
» Kayıp Köpük
» Yerçekimi Kalıp döküm (Alüminyum, otomotiv için)
» Hassas Döküm

Malzeme Veritabanı

Cast Designer ‘ın malzeme veritabanına, değişik sanayi ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, değişik döküm malzemesi ve döküm alaşımları dahildir.

Kalıp malzemeleri:

Yeşil kum

Kuru kum

Kimyasal kum

Cr kum

Zr kum

özel kum

Silisyum karbür

Grafit

Die

Yalıtım

Filtre

Alaşımlı döküm:

Dökme demir: gri, SGI, CGI

Beyaz dökme demir

Ni» Resist D2, D5

Simo

Karbon çelikleri

Paslanmaz çelikler

Bakır alaşımları

AlSi7 kadar AlSi12 için

Mg alaşımları

Zn alaşımları

Veri Değişimi

CAD Genel: STEP / IGES / BREP / STL / DXF

CAD Advance: CATIA / UG / Pro» E / SolidWorks / Parasolid

CAE Mesh: Cast» Engineer/STL/Ansys/Nastran/Patran/Ideas/OFF

CAM: STL

Sistem Gereksinimleri

İşletim sistemi: Windows XP (32 bit), Vista veya Win7 (64bit ve 32bit)

İşlemci: 2.0 GHz ve üstü, 2 Çift veya daha iyi Çekirdek

Bellek: 1GB ve üzeri

128 MB ekran belleği ve Ekran Kartı

Monitör: 1280 * 1024 çözüm ve yukarısı

Sabit disk: 120 GB ve üzeri

DVD ROM: yazma yeteneği ile veri yedekleme için önerilir.

Sistem Modülü

OPENCASCADE teknolojisi ile Cast- Designer kullanıcı arabirimi.
Gravite Döküm Tasarımı

CAST DESIGNER sistemi bir çekirdek bileşeni olarak, Gravite Döküm Tasarımcısı tasarımcıları Çıkıcı ve besleyici, yolluk sistemi ve çok kısa sürede ağırlık döküm için dökme sistemi geliştirmek için yardımcı olan verimli ve esnek bir tasarım aracıdır. CAST DESIGNER yardımı ile, mühendis fikri tasarım değerlendirmesi için bir tasarımı 3D model haline dönüştürebilir. CAST Designer farklı aşaması için parametreyi yönetmek ve değiştirmek için kullanıcının kolayca etkinleştirerek, ne olursa olsun ilk konsept tasarım aşamasında, orta vadeli somut tasarım aşamasında, ya da nihai tasarım aşamasında, onlarca tipik döküm parçası için bir saat içinde, tam bir döküm sistemi oluşturması mümkündür.
Gravite için CAST DESIGNER CPI

Cast» Designer CPI (Döküm Prosesi Insight) eşsiz yenilikçi teknolojiye dayanarak, pazarlama konusunda tasarımcı ve mühendislere döküm parça ve kalıp tasarımı için hızlı karar vermeleri için bugün gerçekten çok pratik bir araçtır. Sıvı akışı, ısı transferi ve katılaşma dinamikleri detayları ve fiziksel davranış çeşitlerini yansıtacak yeteneklerine sahiptir. Geleneksel sayısal simülasyon ile karşılaştırıldığında, CPI yalnızca CAD ortamında ve hızlı analiz sonuçları sağlar. Cast- Designer CPI çabuk tasarım fonksiyonları ile tam çift kavramsal tasarım aşamasında, analiz sonuçları elde etmek için en iyisidir. Birçok alternatif tasarımlar olabilir, hızlı bir aracı çalıştırmak için tüm tasarımlar ve kötü tasarımları kaldırmak önemlidir. Bu nedenle, bu aşamada, geleneksel sayısal simülasyon geçerli değildir.
MCAD Cast» Designer

MCAD Cast- Designer daha iyi entegrasyon ve veri paylaşımı ile mevcut MCAD sistemi ile entegre plug» in olarak kullanılır. Kullanıcı MCAD paketi üzerinden CAST» Designer ‘ı model oluşturmak ve ardından model girişi için, normalde kullandığı CAD sistemini kullanabilir. Döküm sistem tasarımını tamamlarken, en iyi tasarım dönüşü için kullanıcı Mcad sistemine tasarımın tümünü geri yedekleyebilir. Bu süreçte, Mcad düzenlemeleri ile uygun uzun operasyonlar, herhangi bir veri kaybı olmaksızın ve Mcad sisteminin gelişmiş özellikleri ile, son Cad montajları için kullanılabilir, boolean operasyonları, yüzey temizleme ve filletleme vb...gibi

Cast» Designer/CPI MCAD Versiyon desteği

Pro/ENGINEER Versiyon desteği: 2000 ‘den WF5`e

UG NX Versiyon desteği: 17 ‘den NX 7`ye

SolidWorks Versiyon desteği: 2004 ‘den  2010 ‘a
MCad için CAST-DESIGNER CPI

Eşsiz teknolojisi ile, Cast-Designer CPI, müşterilerin MCad kullanıcı ortamları ile birlikte, ürün ve kalıp tasarımcıları ile birarada, mühendislik kararlarını hemen ve eşzamanlı veren, dizayn prosesi ile birlikte etkinleştiren, CAE spektrumunda sıvı akış analizi, ısı transferi ve katılaşmaya tam entegre edilebilir.

Cad datayla simülasyonu sürmek: Mcad ‘de CPI ile birlikte, cad geometrinizi simülasyon prosesine sürebilirsiniz. Cad sisteminde tasarım değişiklikleri yaptığınızda(Pro/E, UG NX veya Solidworks gibi), sadece birkaç saniye içinde değişikliği CPI ‘da görebilirsiniz. İşte bu kadar basit.
+90 (216) 456 47 91

CAST DESIGNER

CAST DESIGNER


Bize Sorun
Bilgi almak için lütfen tıklayın veya arayın +90 (216) 456 47 91
CAST DESIGNER

CAST DESIGNER

Die Casting- Metal Kalıba Döküm için Yolluk sistemi tasarımı ve hızlı doğrulama özelliği ile yüksek basınçlı kalıp döküm için tasarlanmış özel modüller paketidir.

Bir yolluk sistemi tasarımı için 30 dakika

Bir tasarım çözümünü doğrulamak için 1 saat

4 ile 5 adet çözümü karşılaştırmak için 1 gün

 
Başarı Hikayesi

Uzman sistem ve CAE teknolojisi entegrasyonu, döküm sanayi için özel tasarlanmış kalıp planlama ve simülasyon sistemi. Ön tasarım ve analiz teknolojisi, tasarım sürecinde çok önemli bir rol haline gelmektedir. Cast Designer ile bir projenin ön tasarım sürecinde, uzman sistem ve CAE teknoloji kombinasyonu ile sıvı akış, ısı transferi ve katılaşma analizi yapmak mümkündür. Cast Designer ile kullanıcılar, ön tasarım sırasında Gate(Malzeme giriş yeri) sistemi alternatiflerini değerlendirebilir, potansiyel akış ve katılaşma sorunları ile özellikleri tespit ederek, döküm tasarımını optimize edebilirler. Cast-Designer tecrübenizin fazla olmadığı dökümlerde bile, kısa sürelerde dizayn değişiklikleri yapılmasını sağlayarak, Ürünün Pazara olan zamanını (Time to Market) kısaltarak hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 
Cast-Designer for MCAD


Ön analizin önemi; MCAD dizayn prosesinin içinde, CAD sistemine entegre çalışarak, döküm, kalıp geliştirme ve mühendislik kararlarından sorumlu olan insanlara, sıvı akış analizi, ısı transferi ve katılaşma analizlerini verir.Cast-Designer for MCAD, Pro –E ‘ye tam entegredir. Döküm tasarımından sonra 1 tıklama ile yolluk sistemi tasarımı için ortam değiştirilebilir, bununla birlikte 3D döküm verileri otomatik transfer edilebilmektedir.Cast-Designer for MCAD, döküm sistemi tasarımı (yolluk sistemi, taşma, soğutma ve havalandırma sistemi) için tüm fonksiyonlara sahiptir. Standalone (bağımsız) sürüm ile aynıdır.Son olarak, tasarlanmış döküm sistemi, montaj veya imalat amaçlı CAM yapabilmek için Pro ‘E ye geri getirilir. MCAD sisteminin gelişmiş özellikleri ile Boolean operasyonlar, filletleme ve yüzey temizleme vb… işlemler ücretsiz kullanılabilmektedir.

 
MCAD’in seçkin özellikleri;

Parametrik Entegrasyon: CAST-DESIGNER CPI baş ağrıtmaksızın high-end yetenekler verir.UG NX, Pro / E ve SolidWorks gibi CAD sistemi kullanan, döküm ürün ve kalıp tasarımı yapan mühendisler için tasarlanmış, tam spektrum sıvı akışı, ısı transferi ve katılaşma simülasyonu yapar. CAST-DESIGNER CPI, CAD geometri simülasyon sürecini yürütmektedir.MCAD sisteminde bir tasarım değişikliği yaptığınızda, değişimi birkaç saniye içinde CAST DESIGNER CPI ‘DE görebilirsiniz.

Proje ve data yönetimi:CAST-DESIGNER CPI, MCAD için, Döküm Sektörü Proje ve Veri Yönetimi getirir. Bu Tasarımcı ve mühendisler için kesinlikle önemlidir. Tasarım planları ve simülasyonlarla, bir çok pratik mühendislik çalışması yapılacaktır. Bu çalışmaların son sürümleri ile çalışmak ve revizyonlarını yapmak oldukça önemlidir.

CAST DESIGNER CPI ile 4 seviyede veri yapısı sunulmaktadır;

Tasarım geometrilerini yönetmek için tasarım sürümü

Proje seviyesi

Tasarım ağlerini yönetmek için simülasyon versiyonu

Simülasyon koşulları ve parametrelerini yönetmek için Çalıştırma(Run) versiyonu
Gravity Casting

Gravity Casting

CAST - DESIGNER Gravity Casting ile kum döküm, kokil döküm ve hassas döküm için hızlı simülasyon ve döküm sistemi tasarımı yapabilirsiniz.

Gravity(yer çekimi) Döküm için ön tasarım ve Analiz Sistemi

Bir döküm sistemi tasarımı için 30 dakika

Tasarım ve Tasarımcıya özel önem

FEM teknolojisi tabanlı Hızlı doğrulama

Uzman sistem ve CAE teknolojisi entegresyonu

Başarı Hikayesi

gravity döküm sanayi için özel tasarlanmış kalıp planlama ve simülasyon sistemi

Cast Designer,  ön tasarım ve analiz teknolojisi tabanlı, hızlı tasarım ve analiz aracıdır.

Uzman sistem ve CAE teknolojisi kombinasyonunun yardımı ile, sıvı akış davranışı, ısı transferi ve katılaşma analizlerinde mühendislere olanak veren, ön tasarım ve analiz teknolojisinin çekirdeğidir. Mühendislere tasarımın ön aşamasında, doğru mühendislik kararları vermelerine yardımcı olur. Ön tasarım ve analiz teknolojisi,

tasarım prosesinin ana akışında önemli bir rol haline gelmektedir. Cast Designer ile kullanıcılar, erken tasarım aşamasında, çıkıcı, soğutucu, malzeme giriş ve döküm sistem gibi tasarım alternatiflerini değerlendirir, katılaşma ve potansiyel metal akış problemleri ile birlikte, parça özelliklerini tespit

ederek, döküm tasarımını optimize edebilirler. Sınırlı Simülasyon deneyimine sahip kullanıcılar bile, çok kısa sürede tasarım sorumluluklarını kolaylıkla üstlenebilirler. Diğer bir deyişle, Cast Designer "Time to Market" hedefine ulaşmak için yardımcı olacaktır.

CAST» DESIGNER fikirleri hızlı bir şekilde 3D CAD katı model haline dönüştürmek ve daha sonra döküm tasarımını değerlendirmek üzere mühendislere yardımcı olur. CPI analiz sonucuna göre, mühendisler kritik değişiklikler yapabilir ve tatmin edici bir tasarım çözümüne kolayca ulaşabilirler.

 
DÖKÜM SİSTEM TASARIMI

Döküm Sistem tasarımının, operasyon ve iş akış şeması

Döküm Sistem tasarım Prosesi

Faz1 Besleme Sistemi Tasarımı(Çıkıcılar, soğutucular vb...)

» Duvar kalınlık Analiz aracını veya sadece katı model simülasyonunu kullanarak, parça analizi
» Büzülme analizi tabanlı, simülasyon sonucu
» `Gravity yolluk sistemi tasarımı` uzman sistemi ile Çıkıcı tasarımı
»  ‘Casting plus riser(s) and chill(s)` modunda simülasyon yineleme
» Çekme analizi tekrarı

Faz 2 Giriş Sistem Tasarımı(serbest türbülans, soğuk kapanma)

» ‘Gravity casting designer` uzman sistemi ile, malzeme giriş sistem tasarımı
» Aynı araçlar ile döküm sistem tasarımı
» Tam döküm sistemi ile, kalıp dolum simülasyonu
» Katılaşma simülasyonu sonrası, dolum ve çekme kontrolü

Çıkıcı ve Besleyici Tasarımı

Gömülü çıkıcı ve besleyici modülü kullanım klavuzu ile hızlı ve doğru besleyici sistem tasarımının optimizasyonu

Bu bilgi tabanı ile çıkıcı hesaplamasında tasarım yardımı:
» Doğru çıkıcı boyutu ve şeklinin seçimi
» Çıkıcı miktarının tanımlanması
» Çıkıcı boyu ölçüsünün optimizasyonu

Malzeme Giriş Sistem Tasarımı:

Tüm Gravity döküm prosesinde, Malzeme Giriş Sisteminin başarı kriteri, dolum prosesi sırasında soğuk kapanma ve türbülansın önüne geçme , hava problemleri, kalıp erezyonu, oksidasyon ve yüzey kusurlarını çözmesidir.

Malzeme Giriş Sistem Tasarım Danışmanı

Tasarımcı Rehberliği, Yolluk Sistem tasarım sürecini basit bir şekilde yürütmektedir. Dökümün kütle veya hacminin tabanında, geometrik ölçünün ve malzeme tipinin en iyisi iken, sistem doldurma zamanını otomatik olarak tahmin edebilir. Ayrıca Malzemenin kalıba  giriş yeri, yolluk ve yolluğa malzeme giriş yeri için son bölümde alanları hesaplayabilirsiniz. Tüm malzme giriş yeri ve yolluklar gerçek zamanlı ayarlanabilir ve değerlendirilebilir.

İç Kapı ve Yolluk Tasarımı:

» Akış yolu ve parametre bölümlerinin hızlıca tanımlanması için yapım sihirbazı.
» Önceden tanımlanmış bir eğri veya telin doğrudan bölüm özelliğini oluşturma.
» Bölüm şekli dikdörtgen veya daire olabilir.
» Katı model oluşturmada çeşitli stiller
» Yolluk tasarımında metal akışının verimliliğini dikkate alma.
» Gerçek zamanlı 2D ve 3D için WYS / WYG görselleştirme

Döküm Sistem Tasarımı:
» Çeşitli Döküm sistem tipleri desteği
» Tam parametrize ve standart tasarım
» Kolayca özelleştirmek
» Gerçek zamanlı 2D ve 3D için WYS / WYG görselleştirme.

CPI Analysis for Gravity Casting
Genel Bakış

Cast» Designer CPI (Casting Process Insight), son FEM teknolojisine dayalı, döküm sırasında ayrıntılı metal akışı, katılaşma ve ısı transferi bilgilerini önceden sağlamak için güçlü bir araçtır. CPI, döküm parça ve kalıp tasarımının konsept aşaması için özel olarak tasarlanmıştır, bu geleneksel nümerik simülasyon yeteneklerinden daha mütevazidir.

Cast» Designer CPI ile, kullanıcı döküm sistemi tasarım alternatiflerini değerlendirir, potansiyel dolum ve katılaşma sorunları ile parça özelliklerini tespit edebilir. Kullanıcının kalıp döküm tasarımını dikkat çekecek hızda değerlendirmek için zamana ve Simülasyon uzmanlığına ihtiyacı yoktur. CPI bilgisayara erişimi olan herhangi bir dökümcü, kalıpçı veya tasarımcı tarafından kullanılabilir.
Kullanıcı Avantajları
CPI, bugün pazarlamada tasarımcı ve mühendisleri parça dökümü ve kalıp dizaynı için karar vermede destekleyen, gerçekten hızlı ve pratik bir araçtır. Kalıp ve soğutma kanal tasarımı & yerleşimine, Parça kalınlık analizi rehberi, Geleneksel metod ile karşılaştırıldığında, yüksek hassasiyetle ve sınırlama olmaksızın yenilikçi teknoloji » Cad parçadan başlayarak, hızlı sanal sonuç sağlama » Cad ile entegre edilmiş, tasarım ve analiz aynı ortamda, birkaç tıkla ve birkaç dakikada analiz modelini ayarlama(setup) » Herhangi bir CAE bilgisi gerekmez, çok hızlı öğrenme eğrisi
 
Sınıfının en iyisi

Geleneksel Nümerik simülasyonun, konsept aşaması için uygun olmadığı ya da çok pahalı olduğu bilinmektedir. Örneğin yolluk geometrisi için, data genellikle sayısal simülasyona koşmak için hala kullanışlı değildir. Çözülmesi gereken denklem sisteminin karmaşıklığı nedeniyle, sayısal simülasyon çok zaman alıcıdır, genellikle saatlerce hatta günlerce sürer. Simülasyon modelini de ayarlamakta ağır bir iştir. Sayısal Simülasyon, konsept tasarım aşamasında ihtiyaçtan daha fazla,yüksek düzeyde doğruluk sağlar.
Çözücü Teknolojisi
» Sonlu Elemanlar Yöntem Teknolojisi(FEM) Tabanlı
»  Termal analizide ilave ederek , tam "Navier» Stokes" denklemi ile açıklanan akışkan akışı hesaplamaları
» Metalin doldurma, katılaşma ve soğuma prosesinin, fiziksel olaylar ve mekanik davranışlarının simülasyonu. Sıcaklık, hız, basınç, katı / sıvı faktörleri vb gibi.
» Simülasyonu hızlandırmak için yenilikçi teknoloji
» Doğrudan ve toplu iş sırası modunda, çözücüye iş göndermek.
»  Windows ve  Linux 32 bit ve  64 bit her ikisi için çözücüler .
» Büyük veya en büyük model için paralel hesaplama teknolojisi desteği
Mükemmel Mesh Teknolojisi
» Tam otomatik, çok hızlı ve güçlü meshleme
» Değişik yönlerdeki eleman boyutunu esnek kontrol etme(X/Y/Z)
» Çoklu katı geometriler desteği, Mesh öncesi Boolean operasyonları gerektirmez.
» Orijinal data olarak, Cad veya mesh veya Cad&mesh karışımı data kullanılabilir.
» Cad hataları için özel işlem, geometri boşluğu, üst üste binme, kesişme veya kapanmamış yerler gibi
» Tin dimension veya komplex bölgeler için ileri teknoloji
» Geometri özelliğine benzer, ileri mesh yumuşatma teknolojisi
Modeli ayarlamak(Setup)
» Sadece bir Windows sayfasında döküm prosesini hazırlama, akış için kontrol parametreleri ve sınır durumu, ısı transferi ve katılaşma simülasyonu.
»  Zengin malzeme data veritabanı ile, veritabanında doğrudan döküm ve kalıp malzemesi seçilebilir.
» Döküm prosesi için önceden tanımlanmış şablon, dolum hızı, basınç, kalıp boyutu, HTC vs gibi.
»  Tüm koşulları ve parametreleri, gelecekteki kullanım için şablon dosyası olarak kaydetmek mümkündür.
Sonuç & Raporlama
» Post Prosesör olarak özelleştirilmiş PARAVIEW ‘i tanıtın. PARAVIEW,  HPC olarak kullanılan özel bir yazılım, çok güçlü ve esnektir.
» Çeşitli formatlarda zengin analiz sonuçları, konturlar, vektörler, bölümler ve eğriler gibi, aynı zamanda animasyon ve VRML desteği.
» Photoshop ‘un konseptine benzer, post» process için filtre plug in desteği.
Sistem Konfigürasyonu

Desteklenen döküm prosesleri
» Kum Döküm
» Gravite kalıp döküm
» Tilt döküm
» Düşük basınçlı pres döküm
» Los balmumu / döküm
» Kayıp Köpük
» Yerçekimi Kalıp döküm (Alüminyum, otomotiv için)
» Hassas Döküm

Malzeme Veritabanı

Cast Designer ‘ın malzeme veritabanına, değişik sanayi ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, değişik döküm malzemesi ve döküm alaşımları dahildir.

Kalıp malzemeleri:

Yeşil kum

Kuru kum

Kimyasal kum

Cr kum

Zr kum

özel kum

Silisyum karbür

Grafit

Die

Yalıtım

Filtre

Alaşımlı döküm:

Dökme demir: gri, SGI, CGI

Beyaz dökme demir

Ni» Resist D2, D5

Simo

Karbon çelikleri

Paslanmaz çelikler

Bakır alaşımları

AlSi7 kadar AlSi12 için

Mg alaşımları

Zn alaşımları

Veri Değişimi

CAD Genel: STEP / IGES / BREP / STL / DXF

CAD Advance: CATIA / UG / Pro» E / SolidWorks / Parasolid

CAE Mesh: Cast» Engineer/STL/Ansys/Nastran/Patran/Ideas/OFF

CAM: STL

Sistem Gereksinimleri

İşletim sistemi: Windows XP (32 bit), Vista veya Win7 (64bit ve 32bit)

İşlemci: 2.0 GHz ve üstü, 2 Çift veya daha iyi Çekirdek

Bellek: 1GB ve üzeri

128 MB ekran belleği ve Ekran Kartı

Monitör: 1280 * 1024 çözüm ve yukarısı

Sabit disk: 120 GB ve üzeri

DVD ROM: yazma yeteneği ile veri yedekleme için önerilir.

Sistem Modülü

OPENCASCADE teknolojisi ile Cast- Designer kullanıcı arabirimi.
Gravite Döküm Tasarımı

CAST DESIGNER sistemi bir çekirdek bileşeni olarak, Gravite Döküm Tasarımcısı tasarımcıları Çıkıcı ve besleyici, yolluk sistemi ve çok kısa sürede ağırlık döküm için dökme sistemi geliştirmek için yardımcı olan verimli ve esnek bir tasarım aracıdır. CAST DESIGNER yardımı ile, mühendis fikri tasarım değerlendirmesi için bir tasarımı 3D model haline dönüştürebilir. CAST Designer farklı aşaması için parametreyi yönetmek ve değiştirmek için kullanıcının kolayca etkinleştirerek, ne olursa olsun ilk konsept tasarım aşamasında, orta vadeli somut tasarım aşamasında, ya da nihai tasarım aşamasında, onlarca tipik döküm parçası için bir saat içinde, tam bir döküm sistemi oluşturması mümkündür.
Gravite için CAST DESIGNER CPI

Cast» Designer CPI (Döküm Prosesi Insight) eşsiz yenilikçi teknolojiye dayanarak, pazarlama konusunda tasarımcı ve mühendislere döküm parça ve kalıp tasarımı için hızlı karar vermeleri için bugün gerçekten çok pratik bir araçtır. Sıvı akışı, ısı transferi ve katılaşma dinamikleri detayları ve fiziksel davranış çeşitlerini yansıtacak yeteneklerine sahiptir. Geleneksel sayısal simülasyon ile karşılaştırıldığında, CPI yalnızca CAD ortamında ve hızlı analiz sonuçları sağlar. Cast- Designer CPI çabuk tasarım fonksiyonları ile tam çift kavramsal tasarım aşamasında, analiz sonuçları elde etmek için en iyisidir. Birçok alternatif tasarımlar olabilir, hızlı bir aracı çalıştırmak için tüm tasarımlar ve kötü tasarımları kaldırmak önemlidir. Bu nedenle, bu aşamada, geleneksel sayısal simülasyon geçerli değildir.
MCAD Cast» Designer

MCAD Cast- Designer daha iyi entegrasyon ve veri paylaşımı ile mevcut MCAD sistemi ile entegre plug» in olarak kullanılır. Kullanıcı MCAD paketi üzerinden CAST» Designer ‘ı model oluşturmak ve ardından model girişi için, normalde kullandığı CAD sistemini kullanabilir. Döküm sistem tasarımını tamamlarken, en iyi tasarım dönüşü için kullanıcı Mcad sistemine tasarımın tümünü geri yedekleyebilir. Bu süreçte, Mcad düzenlemeleri ile uygun uzun operasyonlar, herhangi bir veri kaybı olmaksızın ve Mcad sisteminin gelişmiş özellikleri ile, son Cad montajları için kullanılabilir, boolean operasyonları, yüzey temizleme ve filletleme vb...gibi

Cast» Designer/CPI MCAD Versiyon desteği

Pro/ENGINEER Versiyon desteği: 2000 ‘den WF5`e

UG NX Versiyon desteği: 17 ‘den NX 7`ye

SolidWorks Versiyon desteği: 2004 ‘den  2010 ‘a
MCad için CAST-DESIGNER CPI

Eşsiz teknolojisi ile, Cast-Designer CPI, müşterilerin MCad kullanıcı ortamları ile birlikte, ürün ve kalıp tasarımcıları ile birarada, mühendislik kararlarını hemen ve eşzamanlı veren, dizayn prosesi ile birlikte etkinleştiren, CAE spektrumunda sıvı akış analizi, ısı transferi ve katılaşmaya tam entegre edilebilir.

Cad datayla simülasyonu sürmek: Mcad ‘de CPI ile birlikte, cad geometrinizi simülasyon prosesine sürebilirsiniz. Cad sisteminde tasarım değişiklikleri yaptığınızda(Pro/E, UG NX veya Solidworks gibi), sadece birkaç saniye içinde değişikliği CPI ‘da görebilirsiniz. İşte bu kadar basit.
+90 (216) 456 47 91

CAST DESIGNER

CAST DESIGNER


Bize Sorun
Bilgi almak için lütfen tıklayın veya arayın +90 (216) 456 47 91
CAST DESIGNER

CAST DESIGNER

Die Casting- Metal Kalıba Döküm için Yolluk sistemi tasarımı ve hızlı doğrulama özelliği ile yüksek basınçlı kalıp döküm için tasarlanmış özel modüller paketidir.

Bir yolluk sistemi tasarımı için 30 dakika

Bir tasarım çözümünü doğrulamak için 1 saat

4 ile 5 adet çözümü karşılaştırmak için 1 gün

 
Başarı Hikayesi

Uzman sistem ve CAE teknolojisi entegrasyonu, döküm sanayi için özel tasarlanmış kalıp planlama ve simülasyon sistemi. Ön tasarım ve analiz teknolojisi, tasarım sürecinde çok önemli bir rol haline gelmektedir. Cast Designer ile bir projenin ön tasarım sürecinde, uzman sistem ve CAE teknoloji kombinasyonu ile sıvı akış, ısı transferi ve katılaşma analizi yapmak mümkündür. Cast Designer ile kullanıcılar, ön tasarım sırasında Gate(Malzeme giriş yeri) sistemi alternatiflerini değerlendirebilir, potansiyel akış ve katılaşma sorunları ile özellikleri tespit ederek, döküm tasarımını optimize edebilirler. Cast-Designer tecrübenizin fazla olmadığı dökümlerde bile, kısa sürelerde dizayn değişiklikleri yapılmasını sağlayarak, Ürünün Pazara olan zamanını (Time to Market) kısaltarak hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 
Cast-Designer for MCAD


Ön analizin önemi; MCAD dizayn prosesinin içinde, CAD sistemine entegre çalışarak, döküm, kalıp geliştirme ve mühendislik kararlarından sorumlu olan insanlara, sıvı akış analizi, ısı transferi ve katılaşma analizlerini verir.Cast-Designer for MCAD, Pro –E ‘ye tam entegredir. Döküm tasarımından sonra 1 tıklama ile yolluk sistemi tasarımı için ortam değiştirilebilir, bununla birlikte 3D döküm verileri otomatik transfer edilebilmektedir.Cast-Designer for MCAD, döküm sistemi tasarımı (yolluk sistemi, taşma, soğutma ve havalandırma sistemi) için tüm fonksiyonlara sahiptir. Standalone (bağımsız) sürüm ile aynıdır.Son olarak, tasarlanmış döküm sistemi, montaj veya imalat amaçlı CAM yapabilmek için Pro ‘E ye geri getirilir. MCAD sisteminin gelişmiş özellikleri ile Boolean operasyonlar, filletleme ve yüzey temizleme vb… işlemler ücretsiz kullanılabilmektedir.

 
MCAD’in seçkin özellikleri;

Parametrik Entegrasyon: CAST-DESIGNER CPI baş ağrıtmaksızın high-end yetenekler verir.UG NX, Pro / E ve SolidWorks gibi CAD sistemi kullanan, döküm ürün ve kalıp tasarımı yapan mühendisler için tasarlanmış, tam spektrum sıvı akışı, ısı transferi ve katılaşma simülasyonu yapar. CAST-DESIGNER CPI, CAD geometri simülasyon sürecini yürütmektedir.MCAD sisteminde bir tasarım değişikliği yaptığınızda, değişimi birkaç saniye içinde CAST DESIGNER CPI ‘DE görebilirsiniz.

Proje ve data yönetimi:CAST-DESIGNER CPI, MCAD için, Döküm Sektörü Proje ve Veri Yönetimi getirir. Bu Tasarımcı ve mühendisler için kesinlikle önemlidir. Tasarım planları ve simülasyonlarla, bir çok pratik mühendislik çalışması yapılacaktır. Bu çalışmaların son sürümleri ile çalışmak ve revizyonlarını yapmak oldukça önemlidir.

CAST DESIGNER CPI ile 4 seviyede veri yapısı sunulmaktadır;

Tasarım geometrilerini yönetmek için tasarım sürümü

Proje seviyesi

Tasarım ağlerini yönetmek için simülasyon versiyonu

Simülasyon koşulları ve parametrelerini yönetmek için Çalıştırma(Run) versiyonu
Gravity Casting

Gravity Casting

CAST - DESIGNER Gravity Casting ile kum döküm, kokil döküm ve hassas döküm için hızlı simülasyon ve döküm sistemi tasarımı yapabilirsiniz.

Gravity(yer çekimi) Döküm için ön tasarım ve Analiz Sistemi

Bir döküm sistemi tasarımı için 30 dakika

Tasarım ve Tasarımcıya özel önem

FEM teknolojisi tabanlı Hızlı doğrulama

Uzman sistem ve CAE teknolojisi entegresyonu

Başarı Hikayesi

gravity döküm sanayi için özel tasarlanmış kalıp planlama ve simülasyon sistemi

Cast Designer,  ön tasarım ve analiz teknolojisi tabanlı, hızlı tasarım ve analiz aracıdır.

Uzman sistem ve CAE teknolojisi kombinasyonunun yardımı ile, sıvı akış davranışı, ısı transferi ve katılaşma analizlerinde mühendislere olanak veren, ön tasarım ve analiz teknolojisinin çekirdeğidir. Mühendislere tasarımın ön aşamasında, doğru mühendislik kararları vermelerine yardımcı olur. Ön tasarım ve analiz teknolojisi,

tasarım prosesinin ana akışında önemli bir rol haline gelmektedir. Cast Designer ile kullanıcılar, erken tasarım aşamasında, çıkıcı, soğutucu, malzeme giriş ve döküm sistem gibi tasarım alternatiflerini değerlendirir, katılaşma ve potansiyel metal akış problemleri ile birlikte, parça özelliklerini tespit

ederek, döküm tasarımını optimize edebilirler. Sınırlı Simülasyon deneyimine sahip kullanıcılar bile, çok kısa sürede tasarım sorumluluklarını kolaylıkla üstlenebilirler. Diğer bir deyişle, Cast Designer "Time to Market" hedefine ulaşmak için yardımcı olacaktır.

CAST» DESIGNER fikirleri hızlı bir şekilde 3D CAD katı model haline dönüştürmek ve daha sonra döküm tasarımını değerlendirmek üzere mühendislere yardımcı olur. CPI analiz sonucuna göre, mühendisler kritik değişiklikler yapabilir ve tatmin edici bir tasarım çözümüne kolayca ulaşabilirler.

 
DÖKÜM SİSTEM TASARIMI

Döküm Sistem tasarımının, operasyon ve iş akış şeması

Döküm Sistem tasarım Prosesi

Faz1 Besleme Sistemi Tasarımı(Çıkıcılar, soğutucular vb...)

» Duvar kalınlık Analiz aracını veya sadece katı model simülasyonunu kullanarak, parça analizi
» Büzülme analizi tabanlı, simülasyon sonucu
» `Gravity yolluk sistemi tasarımı` uzman sistemi ile Çıkıcı tasarımı
»  ‘Casting plus riser(s) and chill(s)` modunda simülasyon yineleme
» Çekme analizi tekrarı

Faz 2 Giriş Sistem Tasarımı(serbest türbülans, soğuk kapanma)

» ‘Gravity casting designer` uzman sistemi ile, malzeme giriş sistem tasarımı
» Aynı araçlar ile döküm sistem tasarımı
» Tam döküm sistemi ile, kalıp dolum simülasyonu
» Katılaşma simülasyonu sonrası, dolum ve çekme kontrolü

Çıkıcı ve Besleyici Tasarımı

Gömülü çıkıcı ve besleyici modülü kullanım klavuzu ile hızlı ve doğru besleyici sistem tasarımının optimizasyonu

Bu bilgi tabanı ile çıkıcı hesaplamasında tasarım yardımı:
» Doğru çıkıcı boyutu ve şeklinin seçimi
» Çıkıcı miktarının tanımlanması
» Çıkıcı boyu ölçüsünün optimizasyonu

Malzeme Giriş Sistem Tasarımı:

Tüm Gravity döküm prosesinde, Malzeme Giriş Sisteminin başarı kriteri, dolum prosesi sırasında soğuk kapanma ve türbülansın önüne geçme , hava problemleri, kalıp erezyonu, oksidasyon ve yüzey kusurlarını çözmesidir.

Malzeme Giriş Sistem Tasarım Danışmanı

Tasarımcı Rehberliği, Yolluk Sistem tasarım sürecini basit bir şekilde yürütmektedir. Dökümün kütle veya hacminin tabanında, geometrik ölçünün ve malzeme tipinin en iyisi iken, sistem doldurma zamanını otomatik olarak tahmin edebilir. Ayrıca Malzemenin kalıba  giriş yeri, yolluk ve yolluğa malzeme giriş yeri için son bölümde alanları hesaplayabilirsiniz. Tüm malzme giriş yeri ve yolluklar gerçek zamanlı ayarlanabilir ve değerlendirilebilir.

İç Kapı ve Yolluk Tasarımı:

» Akış yolu ve parametre bölümlerinin hızlıca tanımlanması için yapım sihirbazı.
» Önceden tanımlanmış bir eğri veya telin doğrudan bölüm özelliğini oluşturma.
» Bölüm şekli dikdörtgen veya daire olabilir.
» Katı model oluşturmada çeşitli stiller
» Yolluk tasarımında metal akışının verimliliğini dikkate alma.
» Gerçek zamanlı 2D ve 3D için WYS / WYG görselleştirme

Döküm Sistem Tasarımı:
» Çeşitli Döküm sistem tipleri desteği
» Tam parametrize ve standart tasarım
» Kolayca özelleştirmek
» Gerçek zamanlı 2D ve 3D için WYS / WYG görselleştirme.

CPI Analysis for Gravity Casting
Genel Bakış

Cast» Designer CPI (Casting Process Insight), son FEM teknolojisine dayalı, döküm sırasında ayrıntılı metal akışı, katılaşma ve ısı transferi bilgilerini önceden sağlamak için güçlü bir araçtır. CPI, döküm parça ve kalıp tasarımının konsept aşaması için özel olarak tasarlanmıştır, bu geleneksel nümerik simülasyon yeteneklerinden daha mütevazidir.

Cast» Designer CPI ile, kullanıcı döküm sistemi tasarım alternatiflerini değerlendirir, potansiyel dolum ve katılaşma sorunları ile parça özelliklerini tespit edebilir. Kullanıcının kalıp döküm tasarımını dikkat çekecek hızda değerlendirmek için zamana ve Simülasyon uzmanlığına ihtiyacı yoktur. CPI bilgisayara erişimi olan herhangi bir dökümcü, kalıpçı veya tasarımcı tarafından kullanılabilir.
Kullanıcı Avantajları
CPI, bugün pazarlamada tasarımcı ve mühendisleri parça dökümü ve kalıp dizaynı için karar vermede destekleyen, gerçekten hızlı ve pratik bir araçtır. Kalıp ve soğutma kanal tasarımı & yerleşimine, Parça kalınlık analizi rehberi, Geleneksel metod ile karşılaştırıldığında, yüksek hassasiyetle ve sınırlama olmaksızın yenilikçi teknoloji » Cad parçadan başlayarak, hızlı sanal sonuç sağlama » Cad ile entegre edilmiş, tasarım ve analiz aynı ortamda, birkaç tıkla ve birkaç dakikada analiz modelini ayarlama(setup) » Herhangi bir CAE bilgisi gerekmez, çok hızlı öğrenme eğrisi
 
Sınıfının en iyisi

Geleneksel Nümerik simülasyonun, konsept aşaması için uygun olmadığı ya da çok pahalı olduğu bilinmektedir. Örneğin yolluk geometrisi için, data genellikle sayısal simülasyona koşmak için hala kullanışlı değildir. Çözülmesi gereken denklem sisteminin karmaşıklığı nedeniyle, sayısal simülasyon çok zaman alıcıdır, genellikle saatlerce hatta günlerce sürer. Simülasyon modelini de ayarlamakta ağır bir iştir. Sayısal Simülasyon, konsept tasarım aşamasında ihtiyaçtan daha fazla,yüksek düzeyde doğruluk sağlar.
Çözücü Teknolojisi
» Sonlu Elemanlar Yöntem Teknolojisi(FEM) Tabanlı
»  Termal analizide ilave ederek , tam "Navier» Stokes" denklemi ile açıklanan akışkan akışı hesaplamaları
» Metalin doldurma, katılaşma ve soğuma prosesinin, fiziksel olaylar ve mekanik davranışlarının simülasyonu. Sıcaklık, hız, basınç, katı / sıvı faktörleri vb gibi.
» Simülasyonu hızlandırmak için yenilikçi teknoloji
» Doğrudan ve toplu iş sırası modunda, çözücüye iş göndermek.
»  Windows ve  Linux 32 bit ve  64 bit her ikisi için çözücüler .
» Büyük veya en büyük model için paralel hesaplama teknolojisi desteği
Mükemmel Mesh Teknolojisi
» Tam otomatik, çok hızlı ve güçlü meshleme
» Değişik yönlerdeki eleman boyutunu esnek kontrol etme(X/Y/Z)
» Çoklu katı geometriler desteği, Mesh öncesi Boolean operasyonları gerektirmez.
» Orijinal data olarak, Cad veya mesh veya Cad&mesh karışımı data kullanılabilir.
» Cad hataları için özel işlem, geometri boşluğu, üst üste binme, kesişme veya kapanmamış yerler gibi
» Tin dimension veya komplex bölgeler için ileri teknoloji
» Geometri özelliğine benzer, ileri mesh yumuşatma teknolojisi
Modeli ayarlamak(Setup)
» Sadece bir Windows sayfasında döküm prosesini hazırlama, akış için kontrol parametreleri ve sınır durumu, ısı transferi ve katılaşma simülasyonu.
»  Zengin malzeme data veritabanı ile, veritabanında doğrudan döküm ve kalıp malzemesi seçilebilir.
» Döküm prosesi için önceden tanımlanmış şablon, dolum hızı, basınç, kalıp boyutu, HTC vs gibi.
»  Tüm koşulları ve parametreleri, gelecekteki kullanım için şablon dosyası olarak kaydetmek mümkündür.
Sonuç & Raporlama
» Post Prosesör olarak özelleştirilmiş PARAVIEW ‘i tanıtın. PARAVIEW,  HPC olarak kullanılan özel bir yazılım, çok güçlü ve esnektir.
» Çeşitli formatlarda zengin analiz sonuçları, konturlar, vektörler, bölümler ve eğriler gibi, aynı zamanda animasyon ve VRML desteği.
» Photoshop ‘un konseptine benzer, post» process için filtre plug in desteği.
Sistem Konfigürasyonu

Desteklenen döküm prosesleri
» Kum Döküm
» Gravite kalıp döküm
» Tilt döküm
» Düşük basınçlı pres döküm
» Los balmumu / döküm
» Kayıp Köpük
» Yerçekimi Kalıp döküm (Alüminyum, otomotiv için)
» Hassas Döküm

Malzeme Veritabanı

Cast Designer ‘ın malzeme veritabanına, değişik sanayi ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, değişik döküm malzemesi ve döküm alaşımları dahildir.

Kalıp malzemeleri:

Yeşil kum

Kuru kum

Kimyasal kum

Cr kum

Zr kum

özel kum

Silisyum karbür

Grafit

Die

Yalıtım

Filtre

Alaşımlı döküm:

Dökme demir: gri, SGI, CGI

Beyaz dökme demir

Ni» Resist D2, D5

Simo

Karbon çelikleri

Paslanmaz çelikler

Bakır alaşımları

AlSi7 kadar AlSi12 için

Mg alaşımları

Zn alaşımları

Veri Değişimi

CAD Genel: STEP / IGES / BREP / STL / DXF

CAD Advance: CATIA / UG / Pro» E / SolidWorks / Parasolid

CAE Mesh: Cast» Engineer/STL/Ansys/Nastran/Patran/Ideas/OFF

CAM: STL

Sistem Gereksinimleri

İşletim sistemi: Windows XP (32 bit), Vista veya Win7 (64bit ve 32bit)

İşlemci: 2.0 GHz ve üstü, 2 Çift veya daha iyi Çekirdek

Bellek: 1GB ve üzeri

128 MB ekran belleği ve Ekran Kartı

Monitör: 1280 * 1024 çözüm ve yukarısı

Sabit disk: 120 GB ve üzeri

DVD ROM: yazma yeteneği ile veri yedekleme için önerilir.

Sistem Modülü

OPENCASCADE teknolojisi ile Cast- Designer kullanıcı arabirimi.
Gravite Döküm Tasarımı

CAST DESIGNER sistemi bir çekirdek bileşeni olarak, Gravite Döküm Tasarımcısı tasarımcıları Çıkıcı ve besleyici, yolluk sistemi ve çok kısa sürede ağırlık döküm için dökme sistemi geliştirmek için yardımcı olan verimli ve esnek bir tasarım aracıdır. CAST DESIGNER yardımı ile, mühendis fikri tasarım değerlendirmesi için bir tasarımı 3D model haline dönüştürebilir. CAST Designer farklı aşaması için parametreyi yönetmek ve değiştirmek için kullanıcının kolayca etkinleştirerek, ne olursa olsun ilk konsept tasarım aşamasında, orta vadeli somut tasarım aşamasında, ya da nihai tasarım aşamasında, onlarca tipik döküm parçası için bir saat içinde, tam bir döküm sistemi oluşturması mümkündür.
Gravite için CAST DESIGNER CPI

Cast» Designer CPI (Döküm Prosesi Insight) eşsiz yenilikçi teknolojiye dayanarak, pazarlama konusunda tasarımcı ve mühendislere döküm parça ve kalıp tasarımı için hızlı karar vermeleri için bugün gerçekten çok pratik bir araçtır. Sıvı akışı, ısı transferi ve katılaşma dinamikleri detayları ve fiziksel davranış çeşitlerini yansıtacak yeteneklerine sahiptir. Geleneksel sayısal simülasyon ile karşılaştırıldığında, CPI yalnızca CAD ortamında ve hızlı analiz sonuçları sağlar. Cast- Designer CPI çabuk tasarım fonksiyonları ile tam çift kavramsal tasarım aşamasında, analiz sonuçları elde etmek için en iyisidir. Birçok alternatif tasarımlar olabilir, hızlı bir aracı çalıştırmak için tüm tasarımlar ve kötü tasarımları kaldırmak önemlidir. Bu nedenle, bu aşamada, geleneksel sayısal simülasyon geçerli değildir.
MCAD Cast» Designer

MCAD Cast- Designer daha iyi entegrasyon ve veri paylaşımı ile mevcut MCAD sistemi ile entegre plug» in olarak kullanılır. Kullanıcı MCAD paketi üzerinden CAST» Designer ‘ı model oluşturmak ve ardından model girişi için, normalde kullandığı CAD sistemini kullanabilir. Döküm sistem tasarımını tamamlarken, en iyi tasarım dönüşü için kullanıcı Mcad sistemine tasarımın tümünü geri yedekleyebilir. Bu süreçte, Mcad düzenlemeleri ile uygun uzun operasyonlar, herhangi bir veri kaybı olmaksızın ve Mcad sisteminin gelişmiş özellikleri ile, son Cad montajları için kullanılabilir, boolean operasyonları, yüzey temizleme ve filletleme vb...gibi

Cast» Designer/CPI MCAD Versiyon desteği

Pro/ENGINEER Versiyon desteği: 2000 ‘den WF5`e

UG NX Versiyon desteği: 17 ‘den NX 7`ye

SolidWorks Versiyon desteği: 2004 ‘den  2010 ‘a
MCad için CAST-DESIGNER CPI

Eşsiz teknolojisi ile, Cast-Designer CPI, müşterilerin MCad kullanıcı ortamları ile birlikte, ürün ve kalıp tasarımcıları ile birarada, mühendislik kararlarını hemen ve eşzamanlı veren, dizayn prosesi ile birlikte etkinleştiren, CAE spektrumunda sıvı akış analizi, ısı transferi ve katılaşmaya tam entegre edilebilir.

Cad datayla simülasyonu sürmek: Mcad ‘de CPI ile birlikte, cad geometrinizi simülasyon prosesine sürebilirsiniz. Cad sisteminde tasarım değişiklikleri yaptığınızda(Pro/E, UG NX veya Solidworks gibi), sadece birkaç saniye içinde değişikliği CPI ‘da görebilirsiniz. İşte bu kadar basit.